Çocuklarda Yemek Yeme Problemleri

Kategori: Anne Baba Okulu | 0
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çocuklar için yemek yeme, gelişimsel bir basamaktır. Yeme alışkanlığı çocuğun duygu durumuna, bağımsızlığına, bireyselleşmesine, motor gelişimine ve ebeveynleri ile uzun dönemli ilişkisine yol açar.

Yemek yeme sorunları, çocuk 1-2 yaşlarındayken kendini göstermeye başlar. Çocuk bağımsızlığını ilan etme yolunda ilk çabasını yemek seçerek veya yemeği reddederek dile getirir. Anne telaşlanır, korkar, kızar ve hatta suçluluk duyar. Böylelikle mücadele başlamıştır. Her öğünde bu tansiyon hissedilmeye, hatta gittikçe şiddetlenmeye başlar. Bir kısır döngüye giren durum, çocuğun gittikçe daha az yemek yemesine yol açacaktır. Daha da önemlisi; bu karşı koyma ve çatışma çocuğun diğer davranışlarına da yansıyacak, uyku düzeni, tuvalet eğitimi ve istekleri ertelemede ebeveynler güçlük yaşamaya başlayacaktır.

2-3 yaşlarında yeme problemleri daha sık meydana gelmekte, anneleri etkilemektedir. Bu yaşlar çocuk için zor yaşlardır, çünkü bebek kendi özgürlünü kazanmaya, bireyselleşmeye çalışmakla birlikte, anne ve babasından da kopmamaya uğraşır. Bu yaşlarda (özellikle 3 yaşında) bebek bedensel ihtiyaçlarının farkına varır, kaşık, çatal tutarak kendi beslenme ihtiyacını giderebilir. Anneler için bu durum pek çok açıdan zordur.

Bu dönemde 3 tür şikâyetle anneler uzmanlara başvurmaktadır:

 • Yemek seçme,
 • Yemeyi reddetme veya ağızda bekletme,
 • Yemek esnasında ayağa kalkma dolaşma.

Çocuklarımız sosyalleşmeye başladığı andan itibaren onları anaokullarına ve yuvalara göndeririz. 6 yaşından sonra ise artık okul çağı gelmiştir. Yeme davranışlarında sorun yaşayan ve bu davranışları artık pekiştirmiş bir çocuğun okul dönemi beslenme düzenini oturtmak da ebeveynler için güç bir durum haline gelebilmektedir. Bu nedenle, anne-babalara çocuklarının küçük yaşlarından itibaren birtakım görevler düşmektedir.

ANNE-BABALARA ÖNERİLER:

 1. Çocuğunuza örnek olun,
 2. Zorlamayın, tehdit etmeyin,
 3. Kirlilik ortaya çıkmasına rağmen 1 yaşından itibaren çocukları kendi kendilerini beslemeye teşvik edin,
 4. Küçük öğünler, ufak lokmalarla besleyin,
 5. Olumlu yeme davranışlarını sözel olarak ödüllendirin,
 6. Belirli yiyecekler için çok katı olmamaya çalışın,
 7. Kesin, kararlı, ancak yumuşak disiplin uygulayın,
 8. Öğünün süresi için önceden belirli zaman dilimi kararlaştırın,
 9. Tatlı, şeker veya çikolatayı ancak çocuk yemeğini bitirdiğinde sunun,
 10. Tabağın tamamen bitirilmesi konusunda ısrarcılıktan kaçının,
 11. Yemek için masa ve sandalyeyi tercih edin (kucakta, TV karşısında vs. vermekten kaçının)
 12. Tüm yemek disiplininde tutarlı olun.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.